آیا با وجود دندان‌های روکش شده می‌توان ارتودنسی را انجام داد؟

وظیفه ارتودنسی صاف و ردیف کردن دندان‌ها است. اگر ارتودنسی در سنین کودکی انجام شود، بسیاری از مشکلاتی را که در بزرگسالی باعث کاهش سرعت روند درمان می‌شوند، به همراه ندارد. البته این بدین معنا نیست که ارتودنسی تنها مختص کودکان است بلکه بزرگسالانی که شرایط لازم برای ارتودنسی را داشته باشند می‌توانند از این درمان استفاده کنند. معمولاً بزرگسالان دارای دندان‌های ترمیمی و عصب کشی شده هستند. ممکن است افرادی دندان‌هایشان ایمپلنت شده باشد و یا دارای روکش باشد. سؤال اینجاست که آیا می‌توان در این افراد، درمان ارتودنسی را انجام داد؟ در ادامه مقاله همراه ما باشید تا با ارتودنسی دندان‌های روکش شده بیشتر آشنا شوید.

ارتودنسی دندان‌های روکش شده

درمان ارتودنسی با وجود روکش روی دندانها هم امکان پذیر هست اما ملاحظات خاصی دارد

دندانی که روکش شده است باید تا حد امکان مقاومت داشته باشد تا در طول ارتودنسی، روکش آن تعویض نشود. بدین منظور باید مورد بررسی قرار گیرد تا تحمل نیروهای لازم را داشته باشد. گاهی اوقات بیمار به دلیل مقاومت کم دندان روکش شده، مجبور به تعویض نوع روکش دندانی اش می‌شود. در صورتی که مقاومت دندان روکش شده خوب باشد، ارتودنسی به سادگی انجام می‌شود.

چه زمانی دندان‌هایمان را روکش کنیم؟

افرادی که قصد ارتودنسی دارند و میتوانند روکش کردن دندان‌هایشان را به تعویق بیندازند بهتر است روکش دندان‌هایشان را به بعد از ارتودنسی موکول کنند

با این که می‌توان با دندان‌های روکش شده ارتودنسی کرد اما مشکلات خاصی نیز سر راه بیمار و ارتودنتیست قرار می‌گیرد که بهتر است از آن پیشگیری شود. روکش کردن دندان‌ها می‌تواند به منظور سفید کردن دندانی که تغییر رنگ داده است انجام شود و یا به عنوان تقویت یک دندان که مستعد ترک خوردن است، مورد استفاده قرار گیرد. بیشترین دلیل روکش دندان، بحث زیبایی دندان‌ها است که معمولاً روی دندان‌هایی که بخش عظیمی از تاج خود را از دست داده اند قرار می‌گیرد.

 

مشکلاتی که ارتودنتیست با دندان روکش شده دارد، چیست؟

از آن جایی که دندان‌های روکش شده از مواد خاصی تهیه می‌شوند، چسباندن براکتها به آن کمی دشوارتر از دندان‌های طبیعی است و احتمال جدا شدن حین ارتودنسی را دارند

با این حال استفاده از چسب مخصوصی در ارتودنسی این مشکل را برطرف کرده است. اگر استفاده از این چسب کارساز نباشد بهترین راه ارتودنسی در این افراد، استفاده از ارتودنسی نامرئی متحرک است. ارتودنسی متحرک نیاز به چسب ندارد و به خوبی جوابگوی بیمار است. در ارتودنسی نامرئی باید به این نکته توجه کنید که نتیجه گیری مطلوب، بستگی به همکاری شما دارد.

پس بهتر است درمانهایی مثل روکش یا ونیر یا ایمپلنت تا حد امکان به بعد درمان ارتودنسی موکول شود مگر انکه راه جایگزینی وجود نداشته باشه و با مشورت با متخصص ارتودنسی این کار انجام شود.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

مـازنـدران آمــل

روبروی اداره برق ساختمان پزشکان بصیرت طبقه اول

01144442100

تـلـفـن مـطـب

سـاعـات کار

شنبه - چهارشنبه : 15:00 - 21:00

سـاعـات کار

پنجشنبه : 09:00 - 12:00